KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Działalność flot wojennych - wyzwania współczesności i przyszłości. Otwarte zebranie RBO
 
Kategoria Wojsko i obronność

Ostatnie nasze zebranie, które miało miejsce na terenie Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. pod koniec kwietnia bieżącego roku, odbyło się po ogłoszeniu przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego sygnowanej przez Prezydenta RP Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP (SKBM RP – 10 lutego 2017r.), ale przed zaprezentowaniem (23 maja 2017r.) przez Ministerstwo Obrony Narodowej Koncepcji Obronnej RP (KORP), powstałej w wyniku przeprowadzonego Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Te dwa dokumenty są bardzo ważne dla dalszych losów Marynarki Wojennej RP, a że w swojej treści stoją do siebie w wyraźnej opozycji, trzymają ją aktualnie w swoistym klinczu zawartych w nich koncepcji. Każda z nich w różny sposób postrzega obecne i przyszłe zagrożenia, wyzwania i szanse w obszarze polskiego bezpieczeństwa morskiego. Tym samym odmiennie formułuje się rolę MW i przypisany jej zakres zadań - w konsekwencji określając inne modele floty: SKBM RP w całościowym ujęciu postuluje flotę aktywną, dostosowaną do istniejących zagrożeń, ale i wyzwań współczesnego świata, na miarę ambicji rozwijającego się państwa i służącą ochronie jego interesów w świecie, a KORP - model marynarki biernej, sprowadzonej do roli drugorzędnego rodzaju sił zbrojnych („W świetle przeprowadzonych badań kluczowe dla polskiej obronności pozostaną jednostki Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych” – KORP, s. 44), rozpatrywanej jedynie w kontekście wojennej połączonej narodowej operacji obronnej, z okrętami podwodnymi i nadbrzeżnych systemami walki jako siłami głównymi. Te rozbieżności utrudniają przyjęcie dla MW uporządkowanego systemu założeń doktrynalnych dotyczących jej istoty, sztuki operacyjnej, struktury organizacyjnej czy problematyki modernizacyjnej.

Tak więc, wydaje się, że o przyszłości MW zadecydują główne ośrodki polityczne zajmujące się bezpieczeństwem kraju: BBN - reprezentujące Zwierzchnika Sił Zbrojnych i MON. Ważną rolę odegra Komisja Obrony Narodowej Sejmu RP, a także postawa samej MW RP. Z doniesień prasowych można wywnioskować, że instytucje te podjęły już stosowne przygotowania do przeprowadzenia interesujących nas ustaleń.

W procesie tym, jako środowisko zbliżone do MW zamierzamy zaistnieć, a na zapowiadanym zebraniu zebrać opinie członków i sympatyków RBO co do dalszych kierunków działania.

Głównym prelegentem na naszym spotkaniu będzie Pan kmdr prof. A. Makowski, zastępca przewodniczącego zespołu autorskiego SKBM RP, poruszający temat Strategiczne znaczenie MW w realizacji międzynarodowych interesów państwa. W moim krótkim wstępie rozszerzę zasygnalizowany powyżej temat - MW - pomiędzy trzema koncepcjami rozwoju. Pan S. Hatłas, sekretarz zespołu autorskiego SKBM RP, swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami wynikającymi z bieżącej działalności podzieli się z nami w prelekcji Rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w kontekście jej roli i zadań - dekompozycja mitów.

Mam nadzieję na uczestnictwo w zebraniu zacnego grona gości odwiedzających tego dnia BALTEXPO i ciekawą dyskusję. Poinformujemy Państwa wkrótce na stronie https://www.facebook.com/RadaBudowyOkretow/ o potwierdzonych gościach VIP.

 

Serdecznie zapraszam.

                         Przewodniczący Rady Budowy Okrętów

                          Kmdr por. rez. Maciej Janiak

WSTĘP NA TARGI: bezpłatny po uprzedniej rejestracji na stronie https://baltexpo2017.evenea.pl/

PARKING: na terenie przytargowym, 10 PLN za dzień.

 

Informacja: Przewodniczący Rady Budowy Okrętów, kmdr por. rez. Maciej Janiak

opracowanie: Monika Pawlonka

01/09/2017
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.